Op. Dr. Emre Canverenler

ASCUS

Jinekoloji alanında bilinmeyen birçok farklı hastalık türü söz konusudur. Yaygın görülen rahim ağzı kanseri de bu alandaki hastalıklar arasında yer alır ve kişilere büyük bir korku yaşatmaktadır. Ancak yapılan düzenli kontroller ve testler ile erken teşhis ve tedavi yöntemleri söz konusudur. Özellikle smear testi kadınlar için büyük bir önem taşımaktadır. Bir smear testi sonucu olan ASCUS da merak edilen bir değerdir.

ASCUS Nedir?

Belirli bir şikâyet üzerinde jinekoloğunuza başvurmanız halinde genel bir kontrol işlemi yapılmaktadır. İşlem sırasında doktorunuzun tedavi ve kontrolüne göre elle muayene söz konusu olabilir. Bu durumda fark edilmeyen hücre değişiklikleri söz konusu olması halinde smear testi alınır. Alınan smear testi içerisinde sonuçlarda ASCUS ifadesi yer alır. Bu ifade bir belirsizlik anlamına gelmektedir.

Smear testi sonucuna göre rahim ağzını örten epitel hücre üzerinde bazı değişikliklerin meydana gelmesi ancak bu değişikliklerin lezyon mu yoksa iltihap mı olduğu belirli olmayan durumlarda ASCUS sonucu alınmaktadır. Lezyon olması halinde genel olarak ilk aşamada bu fark edilemeyebilir. Aynı şekilde iltihabi bir enfeksiyon olması ihtimali nedeniyle de tedavi yöntemi uygulanamaz.

ASCUS Tedavisi

Smear testi sonucunun ASCUS olarak gelmesi halinde doktor tarafından bir antibiyotik tedavi sürecine başlanır. Antibiyotik vücuttaki iltihabi reaksiyonu ortadan kaldırır ancak sonucun lezyon olması halinde işe yaramayacaktır. Antibiyotik sonrasında tekrar değerlendirme yapılan hastalarda HPV ya da squamoz metaplazi ile ilişkili çıkma oranı oldukça yüksektir.

ASCUS sonucu çıkan bir kişiden alınan biyopsi örnekleri ile CIN-2 ya da CIN-3 gibi lezyon tipleri ortaya çıkabilir. Bu durumda herhangi bir tedavi yapılmaması halinde %68,19 oranında normale dönüş gerçekleşir. Diğer oranlara bakıldığında ise %7,13’ü yüksek dereceli lezyona dönerken, %0,25’i kansere dönüşür. Bu oranlar genel yaygın olan durumlara yönelik belirtilse de kişinin sonucunda ASCUS çıkmaması halinde CIN için tedavi işlemlerinin yapılması gerekmektedir. ASCUS sonucun belirsizliğini gösteren ve belirli bir tedavi uygulanan bir durumdur. Doktorunuz ile konuyu daha detaylı konuşarak süreci birlikte yönetmeli ve tedavi işlemlerini, testleri hiçbir zaman aksatmamalısınız.