Op. Dr. Emre Canverenler

Ayrıntılı (4 Boyutlu) Ultrason

Ayrıntılı ultrason, bebeğin durumu, organlarının gelişimi ve olası risklere dair daha kapsamlı bilgi sunan bir ultrason çeşididir.

Daha tecrübeli hekimler ve daha iyi cihazlar ile yapıldığı için bebeğin çok daha detaylı incelenmesi mümkün olmaktadır.

Ayrıntılı Ultrason Ne Zaman Yapılmalıdır?

Genellikle gebeliğin 18-22. haftaları arasında tüm anne adaylarının ayrıntılı ultrasona girmesi önerilir. Bu haftalarda yapılan ultrasonda bebeğin tüm sistem organlarının genel gelişim durumu ve yapısal problemleri, kilosu, gelişimi ve suyunun durumu, detaylı kalp incelenmesi gibi konularda detaylı bilgi elde edilir.

Ayrıntılı ultrason ile elde edilen bilgiler elbette tedavi edici olmayacaktır ancak ailenin bilgilenmesi, doğum sonrası olası bir bakım ihtiyacına göre ideal doğum yerinin belirlenmesi açısından çok anlamlıdır.

Ayrıntılı Ultrasonun Zararı Var mıdır?

Ayrıntılı ultrason, anne adaylarını tedirgin etmemelidir. Zira bu uygulama ne anne adayına ne de bebeğe zarar verir. Rutin ultrason kontrollerinin aksine, sadece daha detaylı sonuçlar sunan bir ultrason uygulamasıdır. Uygulama genellikle 30-40 dakika sürmekle beraber bazı durumlarda bir saate dek uzayabilmektedir. Buna ek olarak doktor gerekli gördüğünde rahim ağzı muayenesi ve vajinal ultrason da isteyebilir.