Op. Dr. Emre Canverenler

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti; yumurtalıklarda, karın boşluğunda ya da fallop tüplerinde rahmin iç yüzeyine benzer bir dokunun oluşmasıyla meydana gelir ve adet kanamasını andıran bir kanamaya sebep olur. Bu durum tamamen anormal doku oluşumundan kaynaklanır. Çikolata kisti genellikle şiddetli belirtiler vermediğinden erkenden fark edilemez. Ancak hastalık sinsice ilerleyip kısırlığa sebep olabilir. Çikolata kistini teşhis etmenin tek yolu göbek deliğinden girilerek kamera aracılığı ile karnın içinin izlenmesidir.

Çikolata Kistinin Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kistinin en sık görülen belirtisi adet dönemlerindeki şiddetli sancı ve kramplardır. Genellikle kadınlar bu dönemdeki sancıları normalleştirdikleri için çikolata kistinden şüphelenmezler. Bunun yanı sıra, cinsel birleşme sırasında ağrı, idrara çıkma sırasında ağrı, adet döneminde aşırı kanama, yine adet döneminde aşırı yorgunluk ve sindirim sistemi bozukları çikolata kistinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çikolata kisti kadınlarda yaygın olarak görüldüğünden tedavisinde büyük gelişmeler kat edilmiştir. İlaç tedavisi ya da cerrahi operasyon ile çikolata kistine son vermek mümkündür. Bazı durumlarda her iki yola birden başvurulabilir.