Op. Dr. Emre Canverenler

CIN-1

Kadınların yaşam boyu karşılaşabilecekleri farklı hastalık biçimleri söz konusudur. Rahim ağzı kanseri de kadınlar arasında sık karşılaşılan ancak erken teşhis edilmesi halinde olumlu sonuçlar alınan bir hastalık durumudur. Rahim ağzında HPV virüsüne bağlı olarak gelişen kanser için öncü lezyon oluşumları söz konusudur. CIN-1 olarak tanımlanan ilk aşamada erken teşhis ve doğru tedavi ile süreci kolay bir şekilde atlatabilirsiniz.

CIN-1 Nedir?

Rahim ağzı kanseri alanında değişimleri gösteren ve öncü lezyonlar olarak görülen yapılar CIN olarak tanımlanmaktadır. Hastalığın ilerlemesine göre gelişen ve dağılan hücre yapıları, zaman içerisinde sunduğu şiddet durumuna göre derecelendirilmektedir. CIN-1 olarak bilinen ilk aşamada rahim ağzını örtmekle görevli olan epitelin 1/3’lük kısmında değişimler söz konusudur.

Değişim olarak bilinen öncü lezyonlar, aslında bir nevi hücre değişiklikleri olarak tanımlanabilir. İlk etapta fark edilmesi oldukça güç olan bu durum, el ile kontrolde dahi çıkmayabilir. Ancak düzenli smear testine girmeniz halinde, test içerisinde belli olacaktır. CIN-1 hafif displazi olarak da bilindiği için kansere dönüşüm oranı %1 olarak bilinmektedir.

CIN-1 Tedavisi

Kanser öncü lezyonların smear testi ile belirlenmesi ya da yapılan kolposkopi gibi işlemlerle tanı koyulması halinde tedavi sürecine başlanabilir. CIN-1 için genel olarak tedavisiz de süreç yönetimi yapılabilir. Bu durumda kansere dönüşme oranı az olduğu için sürekli olarak takibi gerekmektedir. 2 yıl persiste etmesi halinde ise tedavi işlemlerine başlanması gerekmektedir.

Kanser önleyici lezyonlar alanında ilk tip olarak görülen CIN-1 için uygulanacak tedavi yöntemleri genel olarak ablatif adı ile bilinmektedir. Rahim ağzı dondurularak işlem yapılır. Bu alanda uygulanan lazer ya da kriyoterapi yönteminde, lezyon üzerine soğuk/dondurucu bir gaz püskürtülür. Bu tedavi belirli bir süre devam etmesi halinde ortadan kaybolacaktır.

CIN-1 aşamasında ve diğer aşamalarda fark edilmesi halinde ihmal edilmemeli ve doktor kontrollerinde tedavinize devam etmelisiniz. Aksi takdirde diğer tip lezyonlarla karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir.