Op. Dr. Emre Canverenler

Dış Gebelik

Hamileliğin sağlıklı bir şekilde geçebilmesi için döllenmiş olan yumurtanın rahme sağlıklı bir şekilde yerleşmesi ve tutunması gerekir. Ardından bebeğin gelişimi başlar. Eğer döllenmiş olan yumurta rahim yerine başka bir yere tutunursa buna dış gebelik adı verilir. Dış gebelik, normal bir hamilelik olmadığı için annenin hayatını tehlikeye atabilir.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelikte, normal gebelik ile aynı belirtiler görülebileceği gibi bazı farklılıklar söz konusudur. Lekelenme ve kanama, şiddetli ağrılar ve kramplar, karnın belli bir bölgesinde oluşan ağrı, baş dönmesi ve ardından bayılma, aşırı kilo kaybı ve sindirim sistemi bozuklukları dış gebelik belirtileri arasında yer almaktadır.

Dış Gebelik Nedenleri Nelerdir?

Dış gebeliğin en yaygın görülen nedenleri arasında anne adayının yaşının 35’in üzerinde olması yatmaktadır. Çünkü bu yaştan sonra döllenme için spermin rahme tutunması daha zor olmaktadır. Ayrıca annenin geçirdiği cerrahi operasyonlar, birden çok kürtaj yapılmış olması, ilaç ve tedavi ile oluşturulan hamilelik ve alkol sigara kullanımı da dış gebeliğe neden olabilmektedir.