Op. Dr. Emre Canverenler

Normal Doğum

Rahim kasılmaları sonucu rahim ağzının açılması ve bebeğin doğum kanalından gelmesi ile gerçekleşen vajinal doğuma normal doğum adı verilir. Anne adayının çektiği her ağrı, doğuma bir adım daha yaklaşıldığının habercisi olur. Doğumdan evvel rahmin açılma süresi her annede farklılık gösterecektir ancak ilk doğumda bu süre yaklaşık 12-14 saat kadar sürebilir.

Sezaryen Doğum

Sezaryen, cerrahi bir işlemle bebeğin anne rahminden alınmasıdır. Tıbben gerekli olduğu durumlarda zorunlu olarak sezaryen doğuma gidilebileceği gibi anne adayı da bu doğum yöntemini tercih edebilir. Sezaryen doğum sonrası annenin hastaneden çıkış süresi normal doğumdakinden daha uzun olacaktır.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum

Sezaryen doğum yaptıktan sonra diğer doğumların da sezaryenle gerçekleştirilmesi gerektiği yönünde yanlış bir inanış vardır. Oysa bir kadın, sezaryen doğum yaptıktan sonraki doğumunu ya da doğumlarını normal doğum olarak gerçekleştirebilir. Sezaryen sonrası normal doğumu kolaylaştırmak ve olası riskleri minimuma indirmek için anne adayları doktorlarının tavsiye edeceği egzersizleri yapabilirler.