Op. Dr. Emre Canverenler

Gebelik Tarama Testleri

Gebelik tarama testlerinin yapılma amacı, anne adayının sahip olduğu kromozomların bebeğin anomalili doğma ihtimalinin yüzde kaç olduğunu öğrenmektir. Testlerden en iyi şekilde sonuç alabilmek için belirli aralıklarla test yapılmasında fayda vardır.

Birinci Trimester Tarama Testi – İkili Test

Bebek, annenin karnında yan yatarken ensesinin arkasındaki alanın ölçülmesi ve anneden alınan kan örneğinin incelenmesi ile ikili test gerçekleştirilir. Bu testi yapmak için en ideal zaman 11-14. haftalar arasıdır. Bu test, günümüzde anomalili bebek tespit etmede en başarılı olan test uygulamasıdır. Anne adayımın yaşına bakılmaksızın tüm gebelere tavsiye edilmektedir.

Üçlü Test

Gebeliğin 16-18. haftaları arasında yapılan üçlü test, bebekte Down sendromu ve Trizomi 18 olup olmadığına dair bilgi verir. Ancak test sonucu %100 kesin değildir. Yaklaşık %40 oranında hata payı bulunmaktadır.

Dörtlü Test

Bu test de tıpkı üçlü test gibi down sendromlu bebeği tespit etmekte işe yaramaktadır. %75-80 oranında doğru sonuç vermektedir.

NIPT Testi

Bu testte, anne karnındaki bebeğe hiçbir müdahale olmadan sadece anneden alınan kan örneği ile genel bir tarama yapılır. Annedeki genetik hastalıklar ve yatkınlar tespit edilir.