Op. Dr. Emre Canverenler

Gebelik ve Egzersiz

Hamilelik, hem fiziksel hem de psikolojik değişimlerin yoğun olarak yaşandığı bir süreçtir. Bu süreçte anne adayları bedenlerine iyi bakmalı, kendilerinin ve bebeklerinin fiziksel ve ruhsal sağlığını her şeyin üzerinde tutmalıdırlar. Bunu gerçekleştirmek için ise en iyi yollardan biri, doktorun da bilgisi dahilinde uygun egzersizleri yapmaktır.

Gebelikte Yapılabilecek Egzersizler

Gebelik, anne adayının kendine her zamankinden daha dikkatli bakması ve tedbirli olması gerektiği bir süreçtir. Bu nedenle yapılacak olan egzersizler de hafif tempolu, anne adayını zorlamayacak hareketleri içeren egzersizler olmalıdır.

  • Yürüyüş: Gebelikte yapılabilecek en kolay ve en faydalı egzersiz yürüyüştür. Her gün yapılacak yaklaşık yarım saatlik hafif tempolu bir yürüyüş anne adayını çok rahatlatacaktır.
  • Pilates: Hamilelikten kaynaklanan sırt ve bel ağrılarına en iyi gelecek egzersiz pilatestir. Ancak muhakkak bir pilates eğitmeni ile beraber yapılmasında fayda vardır. Çünkü hamileler için yapılan pilates hareketleri farklı olacaktır.
  • Yüzme: Vücuttaki tüm kasları çalıştıran yüzme, herkes için şüphesiz en faydalı sporlardan biridir. Anne adayları için de su sıcaklığı, havuzun temizliği gibi konulara dikkat edilmesinin ardından yüzme çok faydalı olacaktır.