Op. Dr. Emre Canverenler

Genital Siğil

Genital yolla bulaşan rahatsızlıklardan en yaygın olanlardan biri genital siğillerdir. HPV isimli virüsten kaynaklanan enfeksiyon ile oluşurlar. Aktif bir cinsel hayatı olan kişilerin birçoğu hayatlarında en az bir kere genital siğil sorunu ile karşı karşıya kalırlar. Siğiller hem kadınlarda hem de erkeklerde oluşabilir. Ancak kadınlar için durum biraz daha risklidir, rahim ağzı kanserine yol açabilir.

Genital Siğil Neden Oluşur?

HPV’nin 40 adet alt virüsü vardır. Bu virüs türlerden birkaçının ilişki yoluyla cinsel partnere aktarılması sonucu genital siğil oluşabilir. Birden çok cinsel partnere sahip olmak, korunmadan cinsel ilişkiye girmek, çok erken yaşta aktif bir cinsel hayata başlamak ve bağışıklık sisteminin zayıf olması kişileri bu virüse açık hale getirir.

Genital Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genital siğil tedavisinde amaç, siğilin boyutunu küçülterek vermiş olduğu rahatsızlık hissini minimize etmektir. Genital siğillerin tedavisi şart değildir, siğillerden rahatsız olmayanlar için herhangi bir tehlike oluşturmaz. Genital siğil tedavisinde yaygın olarak kremler kullanılır. Krem kullanıldığı süre boyunca cinsel hayata ara vermek gerekir.