Op. Dr. Emre Canverenler

HPV

Kadın ve erkekler üzerinde görülen ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar noktasında HPV ilk sırada yer almaktadır. Kişilerin cinsel birleşimleri veya temas yoluyla bulaşma gösteren bu virüs, insan vücudunda zaman içerisinde yayılır. Genel olarak genital siğil adı ile de bilinen bu durum, aslında ilerleyen dönemlerde erkekler ve kadınlar için büyük bir tehlike oluşturabilir. Bu nedenle cinsel bölgelerinizde farklılık hissettiğinizde ya da 3-4 cm çapına kadar erişebilen ağrısız kistler ile karşılaşmanız halinde doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Nasıl Bulaşır?

Virüs genel olarak cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. HPV virüsüne sahip olan bir kişinin enfekte olan bölgesinin, penis ya da vajinal bölgelere temas etmesi halinde bulaşmaktadır. Tam bir cinsel birleşme söz konusu olmasa dahi derinin teması ile birlikte virüs bir kişiden diğer kişiye geçiş sağlayacaktır.

Genel olarak kadınlarda sıkça görülen rahim ağzı kanserinin ilk nedeni HPV virüsüdür. Bu virüsün farklı tipleri bulunmaktadır. Ciddi risk taşıyan virüs tipinin fark edilmemesi ya da önemsenmemesi halinde kansere dönüşebilir. Aynı şekilde erkekte görülen virüs örneği zamanla penis kanserine de neden olabilmektedir. Bu nedenle hücresel değişiklikleri fark etmeniz halinde doktorunuza görünmeli ve gerekli testleri yaptırmalısınız. Sonucunuza göre tedaviye başlanarak, kansere dönüşmeden süreç tamamlanabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Genital bölgede ya da penis üzerinde görülen siğiller oldukça ağrısızdır. HPV virüsünün bulaşması halinde 2 ile 6 yıl arasında bir kuluçka süreci söz konusu olacaktır. Bu süreç sonrasında kendini göstererek, siğil oluşumuna neden olur. Bu durum ile karşı karşıya kalmanız halinde hızlı bir şekilde tedavi süreçlerine başlamanız gerekmektedir. Kadın veya erkekte duruma göre yapılacak tedavi dondurma ya da cerrahi işlemleri içermektedir.

Dondurma işlemi ilk aşamada olan HPV virüsü için yapılır. Bu işlem belirli periyotlarla devam eder ve süreç sonunda tekrar oluşumu takip edilir. Geniş bir alanda olan ve gelişmiş lezyonların temizlenmesi için ise doktorunuzun belirleyeceği HPV tedavisi uygulanır. Genel olarak tedaviler arasında sıkça yapılan ve tekrar nüksetme oranını düşüren yöntem ise yakma yöntemidir.