Op. Dr. Emre Canverenler

Kısırlık/İnfertilite

Kısırlık, korunmasız ve düzenli olarak cinsel ilişkiye girilmesine rağmen bir sene içerisine gebeliğin gerçekleşmemesi durumuna verilen isimdir. Genellikle her 100 çiftten en az 10’unda kısırlık görülmektedir. Kısırlık tek bir sebepten kaynaklanabileceği gibi kişinin hiç aklına gelmeyecek birçok sebepten de kaynaklanıyor olabilir. Ancak doğru ve zamanında tedavi ile kısırlığa rağmen çocuk sahibi olmak mümkün olabilmektedir.

Kısırlığın Nedenleri Nelerdir?

Kısırlığın en büyük nedeni, kadının yaşının ilerlemesi nedeniyle doğurganlık gücünün artık zayıflaması ve gebeliğin zorlaşmasıdır. 35 yaşından sonra doğurganlık hızla azalır. Bunların yanı sıra, kadınlarda kısırlık düzensiz adet döngüsü, tüplerde tıkanıklık, geçirilen enfeksiyonlar, cerrahi operasyonlar ve hormon bozukluklarından kaynaklanabilir. Erkeklerde kısırlık ise sperm kalitesinin düşüklüğü, kanallardaki tıkanıklık, spermin dışarı çıkamaması, çocukken geçirilmiş ateşli hastalıklar ve hormon bozuklukları gibi sebeplere dayanmaktadır.

Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kısırlık tedavisinde bilinen en yaygın yöntem tüp bebek tedavisidir. Ancak doğurganlık ilaçları ya da aşılama tedavisi de kısırlık üzerinde etkili olabilmektedir. Yumurta ve sperm kalitesine bakılarak tedavi yöntemine hastaların da isteği doğrultusunda karar verilmektedir.