Op. Dr. Emre Canverenler

Kolposkopi

Kolposkopi, özel bir cihaz aracılığı ile vulva, vajina ve rahim ağzı bölgelerinin detaylı muayenesine verilen isimdir. Kolposkop, doktorun bu bölgeleri incelemesini kolaylaştıran bir nevi büyüteçtir. Bu muayene ile anormal dokular daha kolay teşhis edilebilir ve gerekirse biyopsi ile kanser gibi hastalıklara erken teşhis konulabilir.

Kolposkopi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Rahim ağzında oluşan iltihap, cinsel birleşme sonrası kanama, genital bölgede siğil oluşumu, genital bölgede anormal doku gelişimi ve rahim ağzı kanserine yönelik yapılan testlerde anormal bir durum söz konusu olması halinde kolposkopi yapılabilmektedir. Bilhassa rahim ağzı kanserinde erken tanı çok önemli olduğu için kolposkopi özellikle faydalı olmaktadır.

Kolposkopi Nasıl Yapılır?

Kolposkopi yaptıracak bir kişi, işlemden 2 gün önce vajinal yıkama yapmamalı, cinsel birliktelikten uzak durmalı, vajinal yol ile ilaç almamalı ve tampon kullanmamalıdır. Kolposkopi yapılması için en uygun zaman adet kanamasının bitmesinden sonraki günlerdir. Kolposkopi muayenesi yaklaşık 10-20 dakika sürmektedir. İşlem sırasında herhangi bir anestezik uygulamaya gerek duyulmamakta, işlem kişide ağrıya sebep olmamaktadır. Kolposkopinin deneyimli doktorlarca yapılması da önemlidir.