Op. Dr. Emre Canverenler
Kürtaj Yöntemleri

Kürtaj Yöntemleri

Kürtaj Yöntemleri

Gebelik sonlandırma işlemi hamileliğin belirli bir döneminde yapılan ve ebeveynler için önemli olan bir süreçtir. İstenmeyen gebeliklerde çiftlerin rızası ile birlikte uygun görülen işlemler dâhilince gebelik kürtaj yöntemleri ile sonlandırılır. Tüm bu işlemler cerrahi bir süreç içermesi nedeniyle doktor gözetiminde yapılır ve kürtaj sonrasında da bu gözetim belirli bir süre sürdürülür. Bu alanda uygulanan farklı yöntemlerle birlikte belirli kurallar da bulunmaktadır.

Kürtaj Nedir?

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığı diğer bir adı ile jinekolojide kürtaj en sık merak uyandıran konulardan biridir. Aynı zamanda en sık uygulanan işlemlerden de biri olarak bilinmektedir. Kürtaj, istenmeyen bir gebeliğin cerrahi yöntemlerle sonlandırılması işlemine verilen isimdir. Ancak yalnızca bu işlem için kullanılmaz. Gebelikte düşük oluşması sonrasında kanamanın durdurulması ve rahim içinin temizlenmesi için de bu işlem uygulanmaktadır.
Gebeliğin her ihtimaline karşı yapılabilen bu işlem, bebeğin sağlıksız bir şekilde büyümesi, yaşam şansı olmaması ya da anne karnında yaşamını yitirmesi halinde de uygulanabilmektedir. Tüm bu süreç tamamen alanında uzman cerrahlar tarafından yürütülmekle birlikte, kişinin sağlığı da ön plana alınarak işlem yapılmaktadır. Sürece göre kürtaj yöntemleri farklılaşabilir

Kürtaj İçin Gerekli Kurallar

Kürtaj yaptırmak isteyen kadınlar için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar hem kişinin sağlığını korumak hem de sürecin gerçekleşmesini sağlamak adına beklenilen durumları içermektedir. Genel olarak kürtaj yaptırabilecek kişilerin şu şartları sağlaması gerekmektedir:
• Gebeliğin 10 haftayı aşmaması olması gerekmektedir.
• Evli olan kadınlarda eş onayı gerekmektedir.
• Bekâr kadınlarda yalnızca kendi onayı yeterli olacaktır.
Kürtaj bu şartlar altında her kadına uygulanabilmektedir. Neden aranmaksızın, istenileni yapmak ve bu süreci en sağlıklı şekilde yönetmek cerrahın görevleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda onay aranmadan yapılan kürtaj işlemleri de bulunmaktadır. Bu işlemler ise şu şekilde belirtilebilir:
• Acil ve kanamalı şikâyetle başvuran kadınlarda kanama durumu hayati tehlike taşıyorsa, onay alınmaksızın işlem başlatılabilir.
• 10 haftayı aşmış gebeliklerde bebeğin anne karnında hayatını kaybetmesi, ciddi sağlık sorunlarının ya da engel durumunun bulunması durumunda işlem uygulanabilir.
10 haftayı geçen hamilelik sürecinde bebeğin engel durumu olması halinde onay aranmayan kürtaj yöntemleri içerisinde hekim kurulu devreye girmektedir. Bebeğin engeli, doğduğunda yaşamını derin bir şekilde etkileyecek engeller arasına giriyor ise hekimler kurulu oluşturulur ve onaya sunulur. Durum 3 hekim tarafından imzalanır ise onay alınmış kabul edilerek, cerrahi operasyon başlatılır.

Kürtaj Yöntemleri

Gebelik sonlandırma işlemi talep eden kadınlar için ultrasonografi ve değerlendirme sonrasında operasyon başlatılır. İşlem için üç farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler:

Vakumla Kürtaj

Günümüzde en sık kullanılan kürtaj yöntemleri arasında yer almaktadır. Kolay ve güvenli olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen bu yöntemde hasta sağlığı ön planda tutulur. Hastaya rahim ağzının görünmesi için ilk olarak spekülüm muayene aleti takılır. Ardından rahim ağzı ve vajina temizlenir. Tenekülüm ile rahim ağzının damarlarının olmadığı noktadan tutulur ve rahim aksı düzleştirilir. Bu işlem sonrasında gebelik haftasına göre seçilen plastik kanül ile rahim ağzından geçilir ve içeriye girilir. Kanül yerleştirildikten sonra karmen enjektörü takılarak işlem başlar ve rahim ağzı temizlenene kadar bu süreç devam eder.

Dilatasyon Kürtaj

Vakumla kürtaj yönteminden önce dilatasyon yöntemi kullanılmaktaydı. Genel olarak bakıldığında işlem türü aynı olmakla birlikte aralarındaki tek fark karmen enjektörü ve plastik kanül kullanılmamasıydı. Bu ürünler yerine metal küretler D/C kullanılmaktaydı. Ancak bu aşamada rahmin genişletilmesi ve ardından rahme ulaşılması gerekir. Ancak rahimde oluşabilecek delinmelere karşı bu işlem günümüzde sıklıkla kullanılmamaktadır. Yalnızca vakumla kürtajın izin vermediği durumlarda tercih edilir.

İlaçla Kürtaj

Kürtaj yöntemleri arasında yer alan ilaçla düşük yöntemi, kişinin ilaç alarak zaman içerisinde gebeliğin sonlanmasını sağlaması anlamına gelmektedir. 10 haftadan düşük gebeliklerde uygulanmaz. İlacın işe yaramaması, kanama olması, rahimde parça kalabilmesi ve psikolojik etkileri nedeniyle, 10 haftadan büyük zorunlu kürtaj durumlarında kullanılmaktadır. Bu yöntem için kullanılan ilaçlara yasal yollarla ulaşmak mümkün değildir. Özellikle bir doktor tarafından gözetilmeli ve kontrol altında tutulmalısınız.

Gizlilik İlkeleri

Kürtaj yaptırmak bir kadının en doğal hakkı olduğu gibi herhangi bir yargılama ya da farklı bir neden sonuç ilişkisi oluşturma gibi durumlar söz konusu olamaz. Doktor tarafından hastanın talebi, uygun şartlar sağlanması halinde yerine getirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda yapılan bu işlemin gizli tutulması tıbbın temel prensiplerinden biridir. Hiç kimse bu kayıtlara ulaşamaz ve ulaştırılmaması gerekir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.