Op. Dr. Emre Canverenler

Laparoskopik Histerektomi

Laparoskopik Histerektomi, rahim alma operasyonuna verilen isimdir. Son zamanlarda kadın doğum uzmanları tarafından sıkça uygulanan ve yoğun cerrahi işlem gerektiren bir operasyondur. Histerektomi operasyonu, rahmin açık olarak alınmasıdır. Ancak Laparoskopik Histerektomi aynı işlemi enfeksiyon riskini minimuma indirmek için kapalı olarak yapılmasıdır. Kapalı rahim alma operasyonu geçiren hastanın iyileşme süresi de kuşkusuz daha hızlı olacaktır.

Laparoskopik Histerektominin Yapılma Nedenleri Nelerdir?

Rahmin alınmasını gerektirecek birçok sebep vardır. En sık görülen rahim alma ameliyatının sebebi myomlardır. İyi huylu tümör olan myomlar, adet döngüsünde bozulmalara ve şiddetli ağrılara yol açmaktadır.

Laparoskopik Histerektomi Ameliyatı Sonrasında Hamile Kalmak Mümkün Müdür?

Kapalı rahim alma operasyonunun ardından bir kadının doğal yollarla hamile kalması mümkün değildir. Çünkü bebek rahime tutunur ve orada gelişip büyür. Ancak kadının yumurtalıkları alınmadıysa taşıcı anneliğe başvurarak kendi genleri ile çocuk sahibi olabilir. Bunun yanı sıra, yumurtalık kanseri, rahim ağzı kanseri gibi kötü huylu tümörlerden kaynaklanan hastalıklarda da rahim alma operasyonu gerçekleştirilir. Böylece kanser hücrelerinin vücudu yayılması önlenir.