Op. Dr. Emre Canverenler

LGSIL

Kanser ve türevleri günümüzde maalesef çok yaygın olarak karşılaşılan bir durum haline geldi. Cinsiyete göre farklı kanser türlerine yol açan hücre değişiklikleri, kadınlarda da kendini meme kanseri ve jinekolojik kanserler olarak gösteriyor. LGSIL de serviks (rahim ağzı) kanseri için büyük önem taşıyan bir konudur. Vücudunuzda ya da rahim ağzı noktasında farklılaşma hissetmeniz halinde doktora gittiğinizde smear testi yapılacaktır. Bu test içerisinde LGSIL ya da LSIL olarak bilinen bir karşılık aldığınızda herhangi bir şekilde korkmanıza gerek yoktur.

LGSIL Nedir?

Smear testi yapılan bir kişinin CIN ifadesinin karşısında LGSIL olarak bilinen bir ifade yer almaktadır. Genel olarak kanser öncü lezyonları arasında yer alan CIN-1 ifadesine denk gelen bu durum, düşük dereceli lezyon olarak bilinmektedir. Açılım olarak bakıldığında, vücudunuzda lezyon keşfedilmiştir. Ancak bu durum henüz korkulacak ya da tedavi gerektirecek bir düzeye ulaşmamış olduğunu göstermektedir.

Smear testi sonucunda lezyon bulunması, rahim ağzı kanseri anlamına gelmemektedir. Aksine LGSIL’nin açılımı low grade squamous intraepitelial lesion’dır ve derece anlamında ilk aşama olarak bilinmektedir. Ancak zaman içerisinde yayılması ve hücre değişikliklerinin daha büyük alana yerleşmesi halinde CIN-2 lezyonuna dönüşecektir. Düzenli olarak kontrollerinin yapılması halinde önüne geçilebilir olan bu lezyonların dikkate alınması gerekir.

Nasıl Tedavi Edilmektedir?

CIN-1 aşamasında genel olarak tedavi işlemi gerekmez. İlk aşama olmakla birlikte kanser dönüşüm oranı oldukça düşüktür. Ancak gerek görülmesi halinde doktor tarafından kanser öncü lezyonları üzerinde dondurma gibi işlemler uygulanabilir. Bu aşamada herhangi bir cerrahi işlem söz konusu değildir. Bu durumda tedavi sürecinin doğru bir şekilde yönetilmesi ile birlikte gerileme ve kaybolma gibi durumlarda söz konusu olabilir.

Bağışıklık sistemi güçlü olan kadınlarda enfeksiyonu yenmek ve vücuttan atmak kolay bir süreçtir. Ancak rahim ağzı lezyonlarında bağışıklık sistemi, enfeksiyona karşı kolay bir direnç oluşturamaz. LGSIL değeri çıkan kişilerde süreç daha kolay atlatılmakla birlikte 2-3 yıl içerisinde %60 değerinde gerileme söz konusu olmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmalı ve süreci daima doktor gözetiminde takip etmelisiniz.