Op. Dr. Emre Canverenler

Menopoz

Menopoz, kadınların adet döngüsünün kesildiği döneme verilen isimdir. Menopoz ile beraber artık doğurganlık son bulur. Bu dönemde görülen semptomlar genellikle hayat kalitesini düşürmektedir. Bu yüzden menopoz döneminden önce kadınlar menopoza dair detaylı bilgi sahibi olmalıdır.

Menopoza Girmeyi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Genetik faktörler, bir kadının menopoz yaşını belirlemede büyük rol oynar. Bir kadın, annesi kaç yaşında menopoza girdiyse büyük ihtimalle o yaşlarda menopoza girecektir. Bunun yanı sıra, adet döngüsünde düzensizlik olan kadınların menopoza daha erken girdiği görülmektedir. Sadece genital sağlık değil, genel olarak fiziksel ve zihinsel açıdan sorunlar yaşayan, bağışıklığı daha düşük olan, strese yoğun olarak maruz kalan kadınların menopoz yaşı da daha erken olmaktadır. Ayrıca rahim ameliyatlarının da menopoza giriş sürecini hızlandırabildiği bilinmektedir.

Menopozda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Menopoz döneminin kilit olayı, vücuttaki östrojen seviyesinin azalmasıdır. Buna bağlı olarak metabolizma hızı düşer ve vücut kilo almaya daha yatkın hale gelir. Bu nedenle menopoz belirtileri görülmeye başladığında hızlı kilo alımı konusunda dikkatli olunmalıdır. Bu dönemde doktor kontrolünde hormon desteği alınabilmektedir.