Op. Dr. Emre Canverenler

Doğum, kadın vücudunda gerçekleşen doğal bir süreç olmasıyla birlikte özel bir an oluşturmaktadır. Hamilelik sürecinden itibaren takip edilen bebeğin gelişiminin sonuna gelindiğinde başlayan doğum süreci, her anne de farklı olacaktır. Bu durum ikinci ve üçüncü doğumlarda bile kendini gösterebilir. Normal doğum olarak bilinen ve genel olarak her anne adayının istediği bu doğum türü, belirli ölçülerde yapılmaktadır. Herhangi bir fiziksel ya da sağlığınızı tehlikeye atacak bir rahatsızlığınızın olması halinde doktorunuzun önerisi ile normal doğum yapılmayabilir.

Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Anne adayının hamileliğin son haftalarında sıklaşan sancıları ve su gelmesi olarak belirtilen sıvının gelişi ile süreç başlamaktadır. Normal doğum sürecinde 3 farklı evre bulunur. İlk evrede anne adayının doğum sancıları 8-10 dakika aralıklarla sıklaşmaya başlar. Bu süreç içerisinde rahim ağzı genişlemeye başlar. Bu evre genel olarak en uzun süren evrelerden biridir. Anne adayının bu süreçte kendini yormaması gerekmektedir. Rahim ağzı yeterli açıklığa ulaşana kadar annenin rahatlatıcı aktiviteler yapması gerekir. Hafif yürüyüşler, ılık bir duş almak, rahatlatıcı nefes egzersizlerini uygulamak gibi işlemlerle anne rahatlatılabilir.

Rahim ağzının 6-7 cm açıklığa ulaşması halinde bebeğin baş kısmı doğum kanalına baskı yaparak, su kesesini açar. Kesenin açılması ile rahimdeki gerginlik azalır ancak sonrasında tekrar şiddetli sancılar başlar.

İkinci evre, normal doğum sürecinin başladığı andır. Rahim yeteri açıklığa ulaşır ve sancılar giderek artar. İlk evrede olduğu gibi 8-10 dakika aralıklarla değil 2-3 dakikada bir sancı yaşanmaktadır. Annede başlayan istemsiz ıkınma hareketleri ile bebek doğum kanalından dışarıya itilir. İlk normal doğumda 1 saat kadar sürebilecek bu süreç, ikinci ve üçüncü doğumlarda yarım saat kadar sürmektedir.

Üçüncü evre, normal doğumun tamamlanması anlamına gelir. Bebeğiniz sağlıklı bir şekilde kucağınızda olacaktır. Doğum sonrasında ise gelişen olaylar hala devam etmektedir. Anne ile bebeği birbirine bağlayan plasenta çıkarılması gerekir. Rahme üstten masaj yaparak, plasentanın çıkarılması sağlanır ve vajina kontrol edilir. Yırtılma ya da farklı bir durum var ise doktor tarafından müdahale edilir.

Hangi Durumlarda Normal Doğum Olmaz?

Normal doğum anne ve bebek için sağlıklı bir süreçtir. Bu sürecin büyük faydaları olduğu gibi zorlukları da bulunmaktadır. Her anne adayı bebeğini normal doğum ile kucağına almak istese de bazı durumlarda sezaryen doğum gerekmektedir. Sezaryen ise sanıldığının akside kötü bir süreç değildir. Normal bir sürecin parçası olan bu doğum türü anne ve bebeğin sağlığını korumaktadır.

Normal doğuma engel olan durumlar genel olarak bebeğin ters gelmesi, daha önce sezaryenle doğum yapılması, bebeğin gereken kilodan ağır olması, bebeğin strese girmesi, baş-pelvis uyumsuzluğu, genital uçuk gibi birçok faktör sıralanmaktadır. Bunlara ek olarak bebeğin erken gelmesi durumunda da anne adayı sezaryen doğuma alınmaktadır.