Op. Dr. Emre Canverenler

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biridir. Rahim ağzındaki dokuyu oluşturan hücrelerin anormal hücrelere dönüşmesi ile bu kanser türü ortaya çıkmaktadır.

Rahim Ağzı Kanserini Neler Tetikler?

Rahim ağzı kanserine neden olan en büyük etken HPV enfeksiyonudur. Bu virüs, cinsel yolla bulaşmaktadır. Ayrıca kişinin deneyimlediği ilk cinsel ilişkinin çok erken yaşta olması da rahim ağzı kanserini tetiklemektedir. Cinsel partner sayısının çokluğu, sigara kullanımı, uzun süre doğum kontrol hapı kullanımı, doğum sayısının fazla olması gibi faktörler de bu kadın kanseri türü için risk teşkil etmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı kanserinin en yaygın belirtisi vajinal kanamadır. Bu kanama şiddetli olabileceği gibi lekelenme şeklinde de olabilir. Adet olma durumu dışındaki kanamalar, rahim sağlığının tehlikede olduğunun en büyük göstergesidir. Hatta bu kanama cinsel birlikteliğin ardından daha belirgin hale gelebilir. Böyle bir durum yaşanması halinde bir kadın doğum uzmanına başvurulmalı ve durumun sebepleri acilen araştırılmalıdır. Erken teşhis ile hastalığın birçok olumsuz yönünün önüne geçilebilmektedir.