Op. Dr. Emre Canverenler

Rahim Kanseri

Kadınlar arasında yaygın olarak görülen kanser türlerinden olan rahim kanseri, erken teşhis ile tedavide başarı oranının yüksek olduğu bir hastalıktır. Vücudun normal sağlıklı hücrelerinin bir süre sonra anormal derecede bölünüp büyüyerek bir bölgeyi tahrip etmesi ile kanserli dokular meydana gelmektedir. Bu durum rahim bölgesinde meydanda geldiğinde buna rahim kanseri adı verilir.

Rahim Kanseri İçin Risk Oluşturan Faktörler

Adet görmenin erken yaşta başlarsa ya da menopoz geç yaşta başlarsa, bu durum rahim kanseri için risk oluşturmaktadır. Ayrıca hiç hamile kalmayanların rahim kanserine yakalanma riski doğum yapmış olanlara nazaran daha yüksektir. Bunların yanı sıra diyabet hastalığı, yapılan sağlıksız diyetler, sigara kullanımı ve vücudun başka yerinde kanser hücrelerinin bulunması bu kanser türünün ortaya çıkmasını tetikleyen etkenler arasında yer almaktadır.

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim kanseri genellikle menopoz sonrası dönemde ortaya çıkmaktadır. Adet kesildikten sonra görülen kanama bu kanser türünün habercisi olabilmektedir. Henüz menopoza girmemiş olan kadınlarda ise adet süresinin uzaması, cinsel ilişki sonrası ağrı ve kilo kaybı da belirtiler arasındadır.