Op. Dr. Emre Canverenler

Smear Bozuklukları

Cinsel sağlığa dikkat etmek hem kadınlar hem de erkekler için önemlidir. Sağlıklı tüm bireylerin bu anlamda düzenli doktor kontrolüne gitmeleri, tetkiklerini yaptırmaları önerilir.

Kadınlar için yapılan smear testi ise belirli bir yaş grubuna göre düzenli olarak yaptırılması gereken işlemlerden biridir. Rahim ağzı kanseri olarak bilinen serviks kanseri için de pap-smear testi yapılması gerekmektedir. Kişilerin durumuna göre sonuçlarda smear bozuklukları yer alabilir ya da temiz sonuçlar çıkabilir.

HPV Virüsü

Smear testi büyük oranda HPV virüsü için yapılmaktadır. Kadınların genital bölgelerinde herhangi bir hücre değişikliği olup olmadığına bakmak ve sonuca göre gerekli tedaviyi uygulamak için test yapılır. Test sonucunda birçok farklı değer ile karşılaşmak mümkündür. LGSIL, HGSIL, ASCUS, ASC-H, AGC gibi değerler genel olarak virüs ya da iltihabi bir değerin varlığını belirtmektedir. Smear bozuklukları olarak bilinen HPV virüsü ise genellikle kendini CIN lezyonları ile belli etmektedir.

CIN lezyonları, kanser öncü lezyonlar olarak bilinir ve aşamasına göre gerekli tedavilerin yapılması sağlanır. Bu alanda CIN lezyonlarının çıkmasından korkmanıza gerek yoktur. Tüm lezyonlar doğru bir tedavi ile durdurulur ve kanser oluşumunun önüne geçilir.

Pap Smear Alma

Doktor tarafından özel olarak yapılan smear işleminde, rahim ağzı ve vajinal bölgenin örneği alınır. Bu örneğin laboratuvarda özel olarak incelenmesi ile sonuçlar alınır. LGSIL olarak genel sonuçlarınızda, CIN-1 aşamasında olan bir lezyon tespit edilmiştir. HGSIL değerinde ise CIN-2 ve CIN-3 aşamasında lezyon tespiti yapılmış demektir.

Smear Bozuklarının Tedavisi

Smear Bozuklukları durumunda, kişinin sonuçlarına göre işlem yapılmaktadır. Kişi düşük dereceli lezyonlara sahip ise tedavi gerektirmeden hayatına devam edebilir. Ancak bu süreçte kişi düzenli olarak kontrollerine gelmek durumundadır. Aynı zamanda ilk aşamada dondurma gibi tedaviler de  yapılmaktadır. Ancak kişi yüksek dereceli smear bozuklukları sonucuna sahipse bu durumda cerrahi bir işlem gerekir. Cerrahi işlem sonucunda büyük oranda temizleme yapılır. Ardından kişi düzenli olarak takip edilir ve smear testleri tekrarlanarak, sürecin nasıl gittiğine bakılır.

HPV virüsü olsun ya da olmasın düzenli olarak doktorunuza gidip kontrol olmalı ve smear testlerinizi yaptırmalısınız.