Op. Dr. Emre Canverenler

Vajinal Enfeksiyonlar

Vajinal enfeksiyonlar birçok kadının yaşadığı ve rahatsız olduğu, genellikle kendi kendilerine çare üretemedikleri bir durumdur. Vajinanın doğal ortamının bozulması ile oluşan kaşıntı, akıntı, kötü koku ve idrara çıkarken sorun yaşama kadınların hayat kalitesini düşürmektedir.

Vajinal Enfeksiyonlar Neden Olur?

Genellikle genital bölgeye yönelik hatalı hijyen uygulamaları vajinal enfeksiyonlara yol açmaktadır. Sık sık vajinal yıkama yapılması vajinanın doğal yapısını bozarak enfeksiyonlara yol açmaktadır. Ayrıca kokulu ped ve tampon kullanımı da vajina yapısını uzun vadede olumsuz etkilemektedir. Halihazırda doğum ile zaten vajina yapısı bozulduğundan, az önce sıralanan hususlara dikkat etmekte fayda vardır.

Vajinal Enfeksiyonların Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle vajinal enfeksiyon yaşayan hasta muayene edilir. Vajinal akıntının karakteri incelenir. Daha sonra vajinanın fiziksel görünümü incelenir. Çoğu zaman vajinal enfeksiyonlar ilaç tedavisi ile giderilebilmektedir. Ancak bazı hastalarda ise şiddetli direnç görülebilir. Böyle durumlarda daha farklı bir tedavi gerekebilir. Ayrıca vajinal enfeksiyonların tedavisi için cinsel partner ile de görüşülmesi ve onun da muayene edilmesi gerekebilir.