Op. Dr. Emre Canverenler

Yumurtalık Kanseri

Erken teşhisin zor olduğu bu kanser türü, ne yazık ki sinsice ilerleyip son zamanlarda fark edilen türlerdendir. Ancak düzenli ultrason muayeneleri ile bu kanser türünde erken teşhis yapabilmek mümkündür.

Yumurtalık Kanserinin Sebepleri Nelerdir?

Kanserde kişinin genetik yatkınlıkları büyük rol oynamaktadır. Kişinin ailesinde yumurtalık ya da meme kanserine yakalanmış biri varsa, kişide de genetik olarak yumurtalık kanserine yatkınlık olabilmektedir. Bunun yanı sıra yumurtlamayı teşvik etmek için kullanılan ilaçlar da ne yazık ki yumurtalık kanserine yol açabilmektedir. Ayrıca, hiç gebe kalmamış olanlarda çocuk sahibi olanlara nazaran bu kansere yakalanma riski daha yüksektir.

Yumurtalık Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kanserinin tipik bir belirtisi bulunmamaktadır. Belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Ancak yumurtalık kanserine yakalanan hastaların çoğu karın ağrısı, şişkinlik hissi ve mide rahatsızlıkları şikâyeti ile doktorlarına başvurmaktadırlar. Hastalığın ileri safhalarında ise karın bölgesinde bir şişlik ele gelebilmektedir. Bunların yanı sıra aşırı tüylenme, adet düzensizlikleri gibi hormonal bozukluklar da görülebilmektedir.